Ustawienie lusterek w samochodzie

W samochodzie mamy do dyspozycji 3 lusterka. Jedno lusterko jest wewnątrz pojazdu, dwa pozostałe na zewnętrz - lusterka boczne. W lusterku wewnętrznym powinniśmy widzeć maksymalną powierzchnię tylnej szyby. Boczne lusterka powinny być tak ustawione, abyśmy widzieli maksymalną powierczhnię z boku pojazdu oraz kawałek naszego pojazdu jako punkt odniesienia dla określania odległości od naszego pojazdu.

Lusterka należy oczywiście ustawić przed rozpoczęciem jazdy (nie w trakcie). W pojazdach egzaminacynych, czyli w Renault Clio i Grande Punto, regulacja bocznych lusterem jest elektryczna. Regulując nie śpiesz się, zrób to dokładnie. Od prawidłowo ustawionych lusterek miedzy innymi zależy to, czy bezbłędnie wykonasz łuk na egzaminie państwowym.

Przedstawone fotografie przedstawiają prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie lusterek bocznych. Za pomocą lusterek możemy dokładnie kontrolować pozycję pojazdu na łuku. Oczywiście, co chwilę kontrolujemy co sie dzieje za pojazdem patrząc przez tylną szybę.

Prawidłowe ustawienie lusterek na placu manewrowym w WORD'zie jest dość niewygodne, ponieważ za pojazdem nie ma jezdni (pasa) "na który" można byłoby ustawić te lusterka.
Jednak w trakcie szkolenia możesz nauczyć się ustawiać np. "na tylną klamkę" w samochodzie. Ustal sobie, w którym miejscu w bocznych lusterkach powinieneś widzieć tylną klamkę w lusterku.


Poniżej znajduje się film instruktażowy przedstawiający widok w prawym bocznym lusterku podczas jazdy pasem ruchu do tyłu. Jazda pasem ruchu do przodu jest łatwa. Jazda do tyłu jest troche trudniejsze ponieważ musimy kontrolować tor jazdy poprzez lusterka boczne i tylna szybą. Właśnie dlatego ustawienie lusterek bo kolosalne znaczenie podczas cofania, parkowania, zmiany pasa ruchu itp. Żle ustawione lusterka powodują że jesteśmy "ślepi" na to co się dzieje za i z boku pojazdu.

Wstecz

Kategoria B
Samochody o DMC <= 3500kg
Motorowery
od 18 lat
3300 pln
Kategoria A
Motocykl
od 21/24 lat
3300 pln
Kategoria B - automat
Automatyczna skrzynia biegów.
od 18 lat
3400 pln
Kategoria B+E
Kategoria B96
Zespół‚ pojazdów o DMC>3500kg
od 18 lat
2200 pln

tel: 502-325-793
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kursów nauki jazdy to zadzwoń.

Zapisy on-line

Zapisy na kursy prawa jazdy bez wychodzenia z domu.
Stronę www przygotował: Jakub Kawecki