Rondo PCK w Zielonej Górze (koło Castoramy)

W centrum Zielonej Góry rondo PCK od kilku lat ma opinię zakorkowanego i bardzo niebezpiecznego skrzyżowania. Kierowcy z Zielonej Góry, a zwłaszcza spoza miasta zachodzą w głowę, jak je pokonać. Kandydaci na kierowców na samą myśl o rondzie PCK w Ziekonej Górze dostają dreszczy. Wypadki na tym skrzyżowaniu są tak często, że pomoc drogowa stoi w pobliżu tego ronda prawie 24 godziny na dobę.

Rondo PCK, to skrzyżowanie dwóch dróg dwujezdniowych o dwóch pasach w jednym kierunku: Wojska Polskiego i Zjednoczenia. Ponadto ruch potęguje sąsiedztwo stacji benzynowej, dwóch hipermarketów i restauracji. Co jest najczęstszą przyczyną wypadków? Kierowcy, którzy znajdują się juz na rondzie bardzo często wymuszają pierszeństwo na pojazdach nadjeżdżających z prawej strony. Władze miasta Zielona Góra planuja w najbliższej przyszłości przebudowę tego ronda za kilka milionów złotych.

Prawdopodbnie każda osoba, która w niedalekiej przeszłości czeka na egzamin państwowy na prawo jazdy w Zielonej Górze obawia się jazdy rondem "PCK" znajdującym się koło hipermarketu "Castorama".

Zbliżając sie do tego ronda występuje największe prawdopodobieństwo, że otrzymasz od egzaminatora jedno z dwóch poleceń:

  • Na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym proszę skręcić w lewo.
  • Na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym proszę zawrócić.

Wszyscy "nasi" kursanci wiedzą, że:

Rondo PCK było najłatwiejszym rondem w Zielonej Górze.
teraz to atrakcja Zielonej Góry

Dlaczego rondo PCK było najłatwieszym rondem w Zielonej Górze?


Odpowiada instruktor szkoły nauki jazdy SPEED Zielona Góra: Oczywiście, rondo koło Castoramy było najłatwieszym rondem w Zielonej Górze, jeśli każdy kierowca będzie pamiętał o jednej zasadzie.

Rondo koło Castoramy w Zielonej Górze

Będac na rondzie zawsze musimy uważać na samochody z naszej prawej strony będące przed rondem. Jeśli stoją (tzn. że maja czerwone) lub nie ma żadnego pojazdu to możemy jechać. Jeśli jadą lub ruszaja to musimu ustąpić im piewrszeństwa. I to wszystko!

Jeśli dochodzi do kolizji na tym rondzie to własnie dlatego, że jakiś kierujący nie zwrócił uwagi na pojazd ze swojej prawej strony, który własnie w tej chwili wjechał na rondo (otrzymał zielone światło).


Pytanie - kursant szkoły nauki jazdy SPEED: Skoro więc będac na rondzie musimy uważać na pojazdy będące przed rondem z naszej prawej strony, to czy problem ten nie załatwiłaby dodatkowa sygnalizacja świetlna na środku ronda?


Odpowiada instruktor szkoły nauki jazdy SPEED Zielona Góra: Zastosowanie dodatkowej sygnalizacji na "środku" ronda spowodowałoby jednak jeszcze większe zatory na tym rondzie. A chyba wszyscy widzimy, zwłaszcza w czwartki i piątki, że rondo to jest już zakorkowane.

Jeśli chcesz bezpiecznie przejechać przez Rondo PCK w Zielonej Górze to pamiętaj:


  • Jeśli skręcasz na tym rondzie to włącz kierunkowskaz przed rondem.
  • Jeśli sygnalizacja świetla przed rondem jest włączona to poruszając sie po rondzie uważaj na pojazdy z twojej prawej strony znajdujące się przed rondem. Jeśli stoją lub ich nie ma to JEDŻ. Jeśli są i jadą to STÓJ!
  • Opuszczając rondo wyłącz kierunkowskaz.

W 2012 władze Zielonej Góry zdecydowały się na przebudowe ronda PCK. Przebudowa polegała na nieznacznej zmianie kształtu ronda i zainstalowaniu kilkudziesięciu sygnalizatorów świetlnych. Decyzja o przebudowie spowodowana była prawdopodobnie nieznajomością przepisów ruchu drogowego przez zielonogórskich urzędników. Po co przebudowywać coś co było proste i dobre. Wypadki drogowe wynikały tylko z nieznajomości przepisów ruchu drogowego kierowców.

Trudno jednak wymagać dobrego przygotowania przyszłych kierowców skoro mamy w Zielonej Górze instruktorów nauki jazdy szkolących na papierze, a władze miasta Zielonej Góry zamiatają problem pod przysłowiowy dywan.

Przebudowa ronda PCK w Zielonej Górze jest kolejnym dowodem, że w Polsce brakuje wykształconych urzędników. Niestety w dalszym ciągu w naszym kraju żaden urzędnik nie ponosi żadnych konsekwencji za swoje niejednokrotnie absurdalne dezyzje.

Przebudowa ronda PCK kosztowała 7000000 pln - ktoś niestety za to zapłacił. NIE URZĘDNIK!!

Skomentuj ten artykuł.

Wstecz


Obejrzyj sobie dokładnie rondo koło Castoramy w Zielonej Górze w googleEarth


Wyświetl większą mapę

Zadzwoń do nas: 502-325-793
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kursów nauki jazdy to zadzwoń.

Kontakt on-line:

mail:biuro@speed.zgora.pl
GG: #3893737
Skype: speed.zgora.pl

Zapisy on-line

Zapisy na kursy prawa jazdy bez wychodzenia z domu.

Kategoria AM, A1, A2, A
od 1200 pln
Kategoria B
Samochody o DMC <= 3500kg
Motorowery
od 18 lat
3300 pln
Kategoria C
Kwalifikacja wstępna
Szkolenia okresowe
od 18/21 lat
4200 pln
Czekasz na egzamin?
Wykup jazdy doszkalające
Nasze pojazdy:
  • Toyota Yaris - kategoria B
  • Suzuki gladius - kategoria A
  • MAN TGL - kategoria C i C+E
  • Renault Trafic
od 50 pln

Poznaj instruktorów nauki jazdy SPEED


Stronę www przygotował: Jakub Kawecki

Nauka jazdy Zielona góra